GenelYAŞAMIMIZA YÖN VEREN BİRİ - Bir Adım At

18 Ocak 2016 Bir Adım At0

Yaşam veya Kariyer Koçları; insanların bulundukları noktadan ulaşmak istedikleri noktaya gidene kadar geçirdikleri süre içerisinde doğru ve sağlam adımlar atmalarına yardımcı olur. Bu mesleği, robotik komutlar eşliğinde bir zorunluluk mekanizması olarak ilerletmek yerine, insanlara yardımcı olmayı ve onların sağlıklı karar almasında fayda sağlamayı amaçlamak, adeta onlara dost olarak içinde bulundukları durumlara göre fikirler sunmak, insanların kendilerini hem sosyal olarak hem de kariyer açısından geliştirmelerini sağlamak için çalışma yürütmelidirler.

İşte mesleğini bu derece profesyonel ve bir o kadar da severek icra eden Yaşam & Kariyer Koçu SELMA ERGİN ile sizler için kısa bir görüşme gerçekleştirdik ve yaşam koçluğu hakkında önemli bilgiler edindik.

Size göre yaşam koçu neyi ifade ediyor ve nasıl olmalıdır?

Yaşam koçu denildiğinde ya abartı denilecek şekilde beklentilere giriliyor ya da çoğu mesleklere yapıldığı gibi yaşam koçluğuna da, aman yaşam koçu işte, bana ne faydası olacak şekilde önemsizmiş gibi yorumlar yapılıyor. Yaşam koçu, hayatınızın belirli dönemlerinde size, olmak istediğiniz duruma gelene kadar eşlik eden yol arkadaşınızdır. Ama bu arkadaşlığı sosyal çevrenizdeki arkadaşlarımızla karıştırmamalıyız. Hiçbir yaşam koçu arkadaş gibi konuşup yorumlar yapıp size kendi deneyimlerini aktarmıyor, sizi yönlendirmiyor. Örneğin ben arkadaşlarımla sohbet ederken yorum yapıp, konular hakkında espriler yapabiliyorum ama seans esnasında danışanımla aynı frekansa girip danışanımın kendi yolunu bulmasında destek oluyorum. Fakat ona yorumlar yapıp, yönlendirme yapamam. Hepimiz ev, iş, sosyal hayat, hayattan beklentiler, hayatla ilgili yenilgilerimiz, kazanımlarımız derken sıkışıp kalıyoruz. Bu sıkışmalar esnasında çevremizdeki bir sürü kişiyle iletişime geçiyoruz. Hatta kendimizle bile iletişime geçiyoruz ki en acımasız olan kendimiziz. Ya kendimizi mükemmel görür, egomuzu şişiririz, ya da kendimize olumsuz cümleler kurup, enerjimizi düşürürüz. İşte burada bize sağlıklı düşünüp hayat dengemizi sağlamamız için kontrolü elimize almamız konusunda destek olacak yaşam koçuna ihtiyaç duyarız. Bir yaşam koçu bile, başka bir yaşam koçuna ihtiyaç duyabilir.

Kurumsal firmaların da kariyer koçluğu alanında destek aldıklarını biliyoruz. Bu çalışmalar işe yarıyor mu?

Kurumsal firmalar kendi ekiplerinin kariyerleriyle ilgili destek aldıkları gibi kurum içi iletişim, sağlıklı çalışma ortamı, ekip motivasyonu konularında da destek alıyorlar.  Ben kurumsal koçluk yaptığım firmaların kurum içi havasını hissetmek için bir iki gün firma içerisinde vakit geçiriyorum. Sonrasında yöneticiler ve çalışanları dinliyorum ve eylem planı hazırlıyorum. Kurumsal koçluk uzun bir süreç fakat bu sürecin sonunda personel devir oranı düşüp, verimli çalışma artıyor. Kısaca firmalar matematiksel olarak gözle görülür şekilde kara geçiyor.

Bir Adım At

Mesaj Yaz

Mesajinizin yayinlanmasi icin lutfen gerekli alanlari doldurun *

Bir Adım At

Sosyal Medyada Bizi Ziyaret Edin:

Bir Adım At

Sosyal platformlarda bizi ziyaret edin

Selma Ergin Kimdir?

Bankacılık ve iş hayatına o dönem yaşamakta olduğu Çanakkale’de Türkiye Emlak Bankası Çanakkale Şubesi’nde başladı. Sonrasında Genel Müdürlük farklı birimlerinde ve Galleria Şubesi’nde dev….

Devamını oku.

Son Yazılar

İletişim

Selma Ergin Kimdir?

Bankacılık ve iş hayatına o dönem yaşamakta olduğu Çanakkale’de Türkiye Emlak Bankası Çanakkale Şubesi’nde başladı. Sonrasında Genel Müdürlük farklı birimlerinde ve Galleria Şubesi’nde dev….

Devamını oku.

Son Yazılar

Son Kurslar

Bir Adım At olarak, Yaşam Koçluğu ve diğer koçluk çalışmalarımızla, hayatınızda amaç ve hedeflerinizi belirleyerek, gerçekleştirmenizde yardımcı olmak için sizin yanınızdayız.